Ruský soud dnes vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti a nařídil likvidaci fondu, který financuje volební štáb předního ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Oznámila to agentura Interfax. Právníci fondu chtějí proti soudnímu rozhodnutí podat odvolání.

Navalnyj ohlásil záměr ucházet se v březnových volbách o prezidentský post, volební komisaři ale vzhledem k pravomocnému podmíněnému trestu jeho kandidaturu loni v prosinci zamítli. Pětiletý podmíněný trest vynesl soud nad Navalným loni v květnu za údajné krádeže dřeva v podniku Kirovles. Disident obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.

Po zamítnutí kandidatury Navalnyj zahájil kampaň, jejímž cílem je přesvědčit co nejvíc ruských voličů, aby hlasování bojkotovali. Volební účast je podle ruských analytiků důležitým ukazatelem stability režimu, jehož vůdce Vladimir Putin usiluje o čtvrtý prezidentský mandát.

V prosinci provedlo ministerstvo spravedlnosti přepadovou kontrolu Navalného fondu nazvaného Páté roční období a odhalilo prý vážné nedostatky. Chystanou likvidaci fondu, který má odbočky ve více než 60 ruských městech, označili jeho představitelé ze „bolestnou zprávu“, jejich aktivity ale prý nezastaví. Právníci fondu hodlají podat odvolání.

Alexej Navalnyj je nejviditelnějším opozičním politikem v Rusku a kampaň proti své osobě považuje za cílený útok Kremlu. Špičky ruské politiky obviňuje z nezákonného hromadění majetku a uzurpování moci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner