Soud v Nižním Novgorodu dnes poslal na měsíc za mříže šéfa volebního štábu předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Soudce uznal Leonida Volkova, který štáb opozičníka řídí, vinným z organizování nepovolených zářijových demonstrací, napsala ruská verze zpravodajského serveru BBC.

Zadržení Volkova by mohlo vážně poškodit volební kampaň Navalného, který se v prezidentském klání hodlá postavit současné hlavě státu Vladimiru Putinovi, napsala agentura AP. V Rusku se mají v březnu příštího roku konat prezidentské volby a kandidáti by měli svou kampaň zahájit letos v prosinci.

Šéf štábu opozičního předáka už na svém twitteru oznámil, že se kvůli rozsudku zahájení kampaně nezúčastní. Ze snahy poškodit jeho předvolební kampaň obvinil úřady i sám Navalnyj.

„Putin a celý Kreml se bojí naší kampaně a podpory, kterou máme. Pro ně je důležité ochromit naši práci. Proto izolovali Volkova, který Nový rok oslaví ve (vězeňské) cele,“ napsal Navalnyj na twitteru.

Navalnyj, známý pro své tažení proti korupci, doposud trvá na své kandidatuře v nadcházejících prezidentských volbách. Podle volební komise však opozičník kvůli jeho pravomocnému odsouzení kandidovat nemůže. Navalnyj i Volkov letos za pořádání nepovolených akcí skončili ve vězení několikrát.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner