Okresní soud v ruském městě Kirov dnes začal znovu projednávat kauzu nejznámějšího ruského disidenta Alexeje Navalného, který byl v říjnu 2013 odsouzen k pětiletému vězení za údajnou krádež dřeva za 16 milionů rublů (přes šest milionů korun) v podniku Kirovles. Trest, který byl později změněn na podmíněný, anuloval v listopadu ruský nejvyšší soud a nařídil soudu v Kirově nové projednání.

Navalnyj proces považuje za politický, protože odsouzení mu mimo jiné brání kandidovat v prezidentských volbách v roce 2018. Ruský disident nesouhlasí ani s novým projednáním své věci v Kirově, protože jediným spravedlivým řešením je podle něj zrušení trestu a odložení celé kauzy.

Evropský soud pro lidská práva letos v únoru odsoudil Rusko za porušení Navalného práv na spravedlivý proces a nařídil ruské vládě vyplatit kritikovi prezidenta Vladimira Putina 56.000 eur (1,5 milionu Kč) jako odškodné a úhradu soudních nákladů v kauze Kirovles. Odvolání ruské vlády štrasburský soud zamítl a ruské ministerstvo spravedlnosti nakonec před deseti dny částku Navalnému vyplatilo.

Dnes během přelíčení v Kirově advokáti Navalného soud požádali, aby případ odložil. Soudci to ale označili za předčasné. Sám Navalnyj v soudní síni znovu prohlásil, že jeho případ je zpolitizovaný. Argumenty žaloby označil za „fantazii vyšetřovatelů“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner