Ruský bankéř Jevgenij Burjakov, který byl loni ve Spojených státech odsouzen na dva a půl roku vězení kvůli špionáži, byl předčasně propuštěn z vězení, předán imigračnímu úřadu a bude deportován do Ruska. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na mluvčího věznice v Elktonu v Ohiu, kde si Burjakov trest odpykával, a na právní kancelář, která ho zastupovala u soudu.

Podle mluvčího věznice byl Burjakov propuštěn již v pátek.

CBS News v pátek napsala, že se jí podařilo získat dokumenty vězeňského úřadu, podle kterých bude Burjakov propuštěn za dobré chování. Mluvčí imigračního úřadu pak potvrdil, že úřad převezme Burjakova v sobotu po jeho propuštění a deportuje ho do Ruska. Přesný termín jeho převozu však neuvedl s tím, že úřad z bezpečnostních důvodů zveřejňuje informace o termínu deportace až dodatečně.

Burjakov byl odsouzen loni v květnu k vězení a pokutě 10.000 USD (254.000 Kč). Burjakov pracoval jako zástupce ředitele pobočky ruské státní banky VEB v New Yorku. Byl zatčen v lednu 2015 a obviněn, že pod pláštíkem bankéře provozoval špionáž, spolu s dvěma ruskými diplomaty nezákonně shromaždoval citlivé ekonomické informace týkající se možných amerických sankcí proti Rusku. Burjakov se k činu přiznal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner