Války v Sýrii, Iráku, Jemenu a Libanonu prudce zvyšují poptávku po zbraních. Na Blízký východ se jich loni vyvezlo v přepočtu za 520 miliard korun, což je třetina celosvětového trhu. Vedle západních exportérů tam stále víc prodává i Rusko. Uvedla to ve svém zpravodajství Česká televize.

Války v okolních státech i obava z Íránu zbaveného mezinárodních sankcí dělá z arabských zemí stále velkorysejší zákazníky. Jen letošní nákupy největších z nich – Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů – přesáhnou 300 miliard korun. To je víc než zbrojní nákupy všech západoevropských států dohromady.

„Každý výrobce chce vidět, jak se jeho výrobky používají. A v případě producentů zbraní se to děje ve válkách,“ říká zbraňový expert Ústavu národních bezpečnostních studií Jiftach Šapir.

Stejně jako každý jiný konflikt slouží i ten syrský nejen jako odbytiště zbraní, ale také jako místo jejich testování i prostor pro reklamní kampaň. Po útlumu z 90. let a nadvládě amerického a evropského vývozu se teď vrací na trh i Rusko. Především díky svému přímému válečnému angažmá. Jen loni vyvezlo do regionu o čtvrtinu víc výzbroje.

Ruské firmy prodávají do zahraničí rok od roku víc zbraní i techniky. Loni si dokonce připsaly rekord, když vyvezly zbraně a vojenský materiál za téměř 350 miliard korun. A letos chtějí být ještě úspěšnější.

Ruční zbraně, ale i těžkou techniku či pilotní trenažéry dodali ruští zbrojaři v roce 2015 do 58 zemí. Jména kupců většinou neprozradí. Co neskrývají, je spokojenost z rostoucích obchodů.

„Pracujeme na úplně jiné úrovni. Nejen naše společnost, ale celé odvětví. Také naše vláda a vlády dalších zemí se chovají jinak. Od 90. let se všechno změnilo,“ pochvaluje si výkonný ředitel společnosti Radar MMS Ivan Ancev.

Prodat moderní zbraně je vždy obtížné. Kupci chtějí hlavně ty, které se už osvědčily v boji. „Řada klientů podala objednávku pod dojmem úspěchů v Sýrii. Žádají zbraně, které tam viděli. Například prodej stíhacích bombardérů Su-34 do Alžírska se po jejich nasazení v Sýrii výrazně urychlil,“ dodává šéfredaktor časopisu Vývoz zbraní Andrej Frolov.

Ruští zbrojaři bojují o návrat do zemí, kam přestali vyvážet po rozpadu SSSR. Ruské firmy ale obsazují i trhy, kam dříve dodávali výhradně zbrojaři z Ameriky nebo západní Evropy.

Útočné pušky Kalašnikov už má ve výzbroji Bahrain. A před podpisem je obchod za miliardy dolarů se Saúdskou Arábií. I když Rijád podporuje v Sýrii jiné síly než Moskva, koupí od ní 300 vrtulníků a tanků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner