Moskva 18. května – Více než sedm milionů lidí v Evropě jsou podle šéfa ruské bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa členy neonacistických skupin. Patrušev to dnes řekl v rozhovoru pro list Rossijskaja gazeta. Šíření neonacismu je prý patrné především na Ukrajině, v Polsku nebo v pobaltských zemích.

„V Evropě dochází ke znovuzrození neonacismu. Podle našich informací se na území Evropské unie nachází více než 500 neonacistických nebo krajně pravicových skupin, jejichž členy jsou především mladí lidé,“ řekl Patrušev.

Místní vlády na Ukrajině, v Polsku a v pobaltských zemích podle šéfa bezpečnostní rady šíření neonacismu samy napomáhají. Svou činností prý způsobují nárůst rusofobie, antisemitismu a neonacismu. „Vytváří to dojem, že Evropa zapomněla na hrůzy druhé světové války,“ dodal Patrušev.

Šéf ruské bezpečnostní rady kritizoval především ukrajinskou vládu. „Vraždy novinářů a politiků v Kyjevě, výhružky veteránům druhé světové války, výpady radikálů proti všemu, co je nějakým způsobem spojené s Ruskem, to vše zůstává bez trestu,“ řekl Patrušev.

Západ se přitom podle něj staví k nárůstu neonacismu na Ukrajině lhostejně. V řadě západních zemí se prý neonacistické pochody konají s podporou místních vlád. „Neonacistické struktury slouží jako militantní skupiny, které pak Západ využívá k vyvolání masových nepokojů doma i v zahraničí,“ dodal.

Dílem pravicových radikálů byly podle Ruska i události v únoru 2014 na kyjevském náměstí Nezávislosti, neboli Majdanu. Protesty v ukrajinské metropoli tehdy přerostly v krvavé střety a nakonec vedly k pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Polsko a Pobaltí Kreml trvale kritizuje kvůli přítomnosti jednotek NATO. Aliance se loni rozhodla své východní křídlo posílit kvůli rostoucím obavám východních členů z ruské agrese. Moskva to označuje za ohrožení ruské národní bezpečnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner