Ukrajinská tajná služba SBU zabránila atentátu, který prý chystali ruští agenti na ukrajinského politika a poslance Antona Heraščenka. Tvrdí to ukrajinská média. Sama SBU sice již v pátek informovala o zmaření spiknutí, ale jméno poslance neuvedla.

Heraščenko podle serveru Cenzor.net měl být odstraněn, protože je tvůrcem databáze proruských („proputinovských“) teroristů z východu Ukrajiny a protože často hlásá v médiích ostře protiruské názory.

„Atentát měli provést dva ukrajinští občané, odpykávající si trest vězení na okupovaném Krymu. Jeden z nich byl třikrát souzen. Podle vyšetřovatelů (atentátníci) své kroky koordinovali s bývalým ukrajinským občanem a ruským žoldnéřem Andrejem Tichonovem, žijícím v Rusku,“ napsal server Cenzor.net.

Agenti SBU podle serveru více než měsíc sledovali a odposlouchávali podezřelé, kteří mezitím sledovali Heraščenka, a zatkli je „po shromáždění důkazů o zločinných záměrech, a po získání informace, že mají výbušné zařízení“.

V případě usvědčení hrozí obviněným z pokusu o zabití státního představitele až doživotí. Vyšetřovatelé také zkoumají, zda se nepodíleli na vraždě novináře Pavla Šeremata.

Heraščenkova „databáze teroristů“ nazvaná Mírotvůrce proslula i tím, že opakovaně zveřejnila osobní údaje novinářů akreditovaných u proruských separatistů na východě Ukrajiny, což vyvolalo kritiku ze strany Evropské unie, Rady Evropy a části ukrajinských představitelů. Za Mírotvůrce se ale postavil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner