Moskva 29. března (ČTK) – Několik ruských režisérů a herců v úterý večer v Moskvě podpořilo politické vězně a demonstranty zadržené na víkendových protestech proti korupci. Nesouhlas s postupem policie vyjádřili při předávání prestižních filmových cen Nika, nejdůležitějších ruských filmových ocenění.

Režisér Alexej Krasovskij, který si loni odnesl cenu i z Karlovarského filmového festivalu, vyzval své kolegy, aby zatčené demonstranty podpořili. „Zadržených o víkendu bylo dvakrát více než lidí přítomných v tomto sále. Rád bych vás požádal, abyste využili své moci ovlivnit rozhodnutí soudů a změnili tak osudy těchto lidí. Jsou to naši diváci,“ řekl Krasovskij.

Jeho vyjádření podpořil i Mark Zacharov, významný ruský režisér a ředitel divadla Lenkom v Moskvě. „Jsem šťastný, že na tomto pódiu zazněla slova o bolestných a složitých problémech našeho života,“ řekl Zacharov.

Víkendové zatýkání odsoudil režisér a scénárista Alexandr Sokurov, který v roce 1995 patřil podle Evropské filmové akademie mezi stovku nejlepších režisérů na světě. Podle něj stát dělá chybu, když neposlouchá mladou generaci a chová se k ní s opovržením. „Nesmíme mezi mládeží rozpoutávat občanskou válku. V neděli chytali za ruce a nohy děvčata, školačky,“ dodal.

Sokurov vyjádřil podporu i politickým vězňům v Rusku, především svému ukrajinskému kolegovi Olegu Sencovovi, hlasitému kritikovi anexe Krymu. Soud ho v roce 2015 odsoudil za údajný terorismus na 20 let vězení. O politických vězních mluvila i významná ruská herečka Jelena Koreněvová.

Víkendových demonstrací v Moskvě se zúčastnilo podle nestátních médií několik desítek tisíc lidí, zadrženo bylo přes 1000 demonstrantů. Část z nich policie prakticky ihned propustila, některými případy se však zabývá moskevský soud. Opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který akci organizoval, byl odsouzen na 15 dní do vězení a k pokutě 20.000 rublů (8700 Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner