Washington 6. září (ČTK) – Americká Sněmovna reprezentantů nebude zákon o přistěhovalcích, kteří přišli do USA jako děti, projednávat ve zrychleném řízení. Řekl to dnes republikánský předseda komory Paul Ryan, podle něhož je třeba zároveň řešit bezpečnost amerických hranic. Demokraté se naproti tomu snaží, aby se ochrana dětských imigrantů vyřešila v půlroční lhůtě, kterou stanovil prezident Donald Trump.

Šéf Bílého domu v úterý zrušil nařízení svého předchůdce Baracka Obamy známé pod zkratkou DACA, které umožňovalo mladým přistěhovalcům získat vízum a pracovní povolení, pokud přišli do USA jako děti se svými rodiči. Trump řekl, že ochranu stovek tisíc těchto imigrantů by měl do půl roku vyřešit Kongres přijetím zákona.

„Je rozumné a vhodné, abychom zároveň s řešením tohoto velmi reálného a velmi lidského problému, který máme právě před sebou, řešili i jeho základní příčinu, a tou je nedostatečná kontrola hranic,“ řekl Ryan podle agentury Reuters.

Tento postoj může podle levice ohrozit přijetí normy ve zmíněné lhůtě, do jejíhož uplynutí mohou stávající účastníci programu DACA požádat o prodloužení víz na další dva roky.

K přijetí zákona vstřícného k mladým přistěhovalcům, o které se demokraté marně snaží více než deset let, je potřeba souhlas části republikánských zákonodárců. Předseda demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer dnes prohlásil, že se demokraté budou snažit zachování programu prosadit za každou cenu včetně možného spojování s jinými zákony, o nichž má Kongres na podzim hlasovat. „Mohli bychom ten problém vyřešit zítra, než dopustit, aby se nad 800.000 mladými imigranty vznášel strach,“ uvedl senátor podle agentury AP.

Proti Trumpovu kroku se v úterý ozvalo vedle demokratů i několik republikánů, kteří by se při hlasování mohli přidat na stranu opozice. Skutečný postoj prezidenta k celému problému však vzbuzuje otázky. Trump sotva deset hodin po zrušení programu dal mladým cizincům naději a přes twitter sdělil, že pokud Kongres zákon nepřijme, celou věc sám opět zváží. Dnes však během jednání s kongresovými předáky obou stran podle AP uvedl, že si nehodlá své rozhodnutí znovu rozmýšlet a nechává problém na nich.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner