Předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Paul Ryan dnes vystoupí s projevem v české dolní komoře a na konferenci v Senátu o roli USA v evropské bezpečnosti. Zúčastnit by se také měl uzavřené debaty se studenty.

Ve Sněmovně se Ryan setká s jejím předsedou Radkem Vondráčkem (ANO). Potom vystoupí na zvláštní schůzi. Oba politici by při ní měli podepsat společnou deklaraci, jež mimo jiné odkazuje na vznik samostatného Československa před 100 lety a americký podíl na něm. V Senátu se Ryan zúčastní konference s názvem Role Spojených států amerických v evropské bezpečnostní architektuře – 100 let poté. Už v pondělí se Ryan setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Republikánský politik Ryan je předsedou Sněmovny reprezentantů od října 2015. Je třetím nejvyšším představitelem USA po prezidentovi Donaldu Trumpovi a viceprezidentovi Miku Penceovi. Ryan naplánoval svůj pobyt v Česku jako soukromou návštěvu, většina jeho programu je neveřejná.

Posledním ústavním činitelem Spojených států, který oficiálně navštívil Českou republiku, byl prezident Barack Obama v roce 2010. V Praze se tehdy konal americko-ruský summit, během něhož Obama s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsali smlouvu o omezení jaderných arzenálů. Oba státníci tehdy bilaterálně jednali i s tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner