Vojenskou porážku radikálního hnutí Islámský stát (IS) není možné očekávat v krátkodobém horizontu, řešení konfliktu spočívá v diplomacii. V rozhovoru pro dnešní vydání nedělníku Le Journal du Dimanche to prohlásil náčelník francouzského generálního štábu Pierre de Villiers. Francie po teroristických útocích v Paříži, ke kterým se přihlásil IS, vystupňovala vojenské údery proti islámským radikálům.

„Neexistuje rychlé vojenské vítězství nad DAIŠ (arabská zkratka IS),“ řekl de Villiers. „V armádě jsme zvyklí na dlouhodobá řešení, ale lidé chtějí rychlé výsledky. V Sýrii a Iráku čelíme paradoxu. Každý ví, že nakonec tento konflikt bude vyřešen diplomatickými a politickými kanály,“ dodal.

Po atentátech v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí a více než 350 utrpělo zranění, vyzval francouzský prezident François Hollande k vytvoření široké mezinárodní koalice, která by IS zlikvidovala. V úterý Hollande odcestuje do Washingtonu, kde bude o boji proti terorismu jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Poté se Hollande v této věci vydá do Moskvy za prezidentem Vladimirem Putinem.

Rusko a Západ prozatím v postoji k řešení situace v Sýrii zůstávají rozděleny. De Villiers řekl, že již o vojenských operacích jednal se svým ruským kolegou Valerijem Gerasimovem. Zároveň dodal, že Francie v této chvíli nijak své nálety nekoordinuje s Ruskem, ačkoli obě země mají společného nepřítele v podobě IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner