Pro možné ohrožení rozpočtových zájmů státu, krajů a obcí se vláda postaví nejspíš záporně ke snaze Pirátů zrušit výjimky pro ČEZ a další firmy z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Uvádějí to podklady pro středeční schůzi menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO) v demisi. O předloze Pirátské strany rozhodnou zákonodárci.

Piráti ohlášený postoj vlády kritizovali. Podle nich poslanci ANO včetně Babiše návrh zákona podpořili při předběžném projednávání mezi poslaneckými kluby a doporučení přijmout záporné stanovisko je v rozporu s programovým prohlášením kabinetu. „Vláda ANO tak dokazuje, že její slib transparentnosti byl pouze vábnička na voliče,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Pirátští poslanci také navrhli v novele rozšířit zákon o svobodném přístupu k informacím. Pod normu by výslovně spadaly společnosti s většinovým nebo rozhodujícím vlivem státu, krajů a obcí. Zápis o této skutečnosti by byl přístupný ve veřejném rejstříku.

Vláda by měla podle předběžného stanoviska zdůraznit, že má zájem na zprůhledňování veřejné správy a rozvoji účinných kontrolních mechanismů. „Nastavení takového kontrolního mechanismu vedle požadavku na transparenci musí též zohledňovat požadavky na ochranu oprávněných zájmů dotčených subjektů působících v tržním prostředí,“ napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska kabinetu.

U úprav informačního zákona, jak je navrhli pirátští poslanci, by měl kabinet zapochybovat o tom, zda by naplnily očekávaný účel. Novela by měla podle předkladatelů přinést právní jistotu v otázce, které subjekty pod normu spadají. V případě zákona o internetovém registru smluv vládní legislativci upozorňují na to, že Ústavní soud bude z podnětu skupiny senátorů rozhodovat o zrušení celého zákona. Jeho rozhodnutí bude pro případné další úpravy zákona zásadní, napsali. Novelu by měla podle nich připravit vláda.

Navrhovaná úprava by podle Pirátů zajistila veřejnosti přístup k informacím o smlouvách státních a polostátních společností v řádu nejméně miliard korun ročně. Současná podoba zákona o registru smluv umožňuje zcela skrýt údaje o případných nevýhodných dohodách, tvrdí. Argumenty o ohrožení konkurenceschopnosti společností pokládají Piráti za liché, když se zachovává obchodní tajemství.

K novele se postavila záporně všechna čtyři oslovená ministerstva – financí, průmyslu a obchodu, spravedlnosti a vnitra. Negativně se vyjádřily i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Hospodářská komora, Svaz měst a obcí a Unie zaměstnavatelských svazů.

Výjimku pro ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Norma se nevztahuje na akciové společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Piráti poukazují na to, že ustanovení využily i České dráhy, které vydaly dluhopisy.

Loni zákonodárci přijali částečnou úlevu pro některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí. Totéž platí pro národní podnik Budějovický Budvar. Novela zavedla zvláštní režim pro ty firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Nemusejí zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku.

Zákon o registru smluv dopadl od předloňského července například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od loňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner