Londýn 3. června (ČTK) – S premiérkou Spojeného království Theresou Mayovou je podle průzkumu agentury Ipsos MORI nespokojeno 50 procent Britů. Dnešní volební model institutu YouGov navíc ukazuje, že Mayové se získání parlamentní většiny v nadcházejících volbách stále více vzdaluje, aktuálně by jí k většinovému počtu 326 křesel chybělo 18 mandátů.

Konzervativci premiérky Mayové stále s 42 procenty hlasů míří k vítězství, podle YouGov ale toryové nebudou schopní s 308 křesly sestavit jednobarevnou vládu. Opozičním labouristům institut přisoudil 38 procent s přepočtem na 261 křesel.

V 650členné Dolní sněmovně usednou podle YouGov ještě například liberální demokraté (10 mandátů) či Skotská národní strana (47 mandátů), naopak protievropsky zaměřená Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) by se do parlamentu nedostala.

V posledních dnech také klesají Mayové osobní preference, podle Ipsos MORI je s ní spokojeno jen 43 procent respondentů, což je dosud nejhorší výsledek.

Mayová se pro předčasné volby, které budou 8. června, rozhodla s odůvodněním, že pro nadcházející jednání o odchodu z Evropské unie chce mít jasný a silný mandát. První průzkumy sice ukazovaly, že premiérka drtivě vyhraje, aktuální sondáže ukazují spíše na nepřesvědčivé vítězství. Pokud se volební model YouGov příští týden potvrdí, bude to pro Británii znamenat v kritické brexitové době politický pat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner