Praha 29. května (ČTK) – S ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem (ČSSD) dnes odlétá do Ruska 23 zástupců českých firem. V podnikatelské delegaci jsou zastoupeni například dodavatelé tramvají, námořní přepravci, strojírenské firmy vyrábějící čerpací techniku nebo stroje pro potravinářský, chemický a farmaceutický průmysl. Vyplývá to z informací Hospodářské komory a ministerstva průmyslu a obchodu.

„V podnikatelské delegaci jsou zastoupeny firmy, které mají již většinou v tomto teritoriu své obchodní partnery, rozpracované zakázky, ale i firmy, které mají vážný zájem na trh teprve vstoupit. Mají zájem navázat na dodávky z minulosti, především z oblasti energetiky, ale i zemědělství,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro. V Rusku podle něj existuje prostor pro spolupráci v ekologickém energetickém strojírenství a potravinářském strojírenství.

Odpoledne Havlíček zahájí jednání obchodního fóra mezi ČR a Ruskem. V podvečer se setká v Českém domě s ministrem průmyslu a inovační politiky republiky Baškortostán Alexejem Karpuchinem.

V úterý se ministr Havlíček setká s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem. Zúčastní se také 10. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a Ruskou federací.

Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent. Podíl Ruska na celkovém českém exportu ale zůstal 1,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Mezi důvody dřívějšího poklesu vývozu patřily mimo jiné sankce zavedené Evropskou unií v roce 2014 na Rusko kvůli anexi Krymu či propad kurzu rublu. Celkem se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil český export o 6,2 procenta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner