Výběr údajů o kauze komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa (62), zadrženého v curyšské bance kvůli údajně falešným dokumentům, a o osobě Vladimíra Huňka, jejíž jméno v této souvislosti média zmiňují:

– Švýcarská policie zadržela ve čtvrtek 3. prosince Ransdorfa v curyšské bance spolu se třemi Slováky kvůli podezření z finančního podvodu. Tamní justice považuje všechny čtyři za obviněné, žalobci s nimi vedou řízení kvůli majetkovým deliktům.

– Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák uvedl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

– Ransdorf v nedělním prohlášení uvedl, že v Curychu měl zprostředkovat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem „významného konta“ s iniciálami V. H. prý banka deset let nekomunikuje.

– Zástupci banky s nimi ale podle Ransdorfa vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování však poslanec odmítl.

– Prezident Miloš Zeman řekl, že Ransdorf zřejmě někomu „naletěl“ stejně jako už v minulosti. Poukázal na případ padělaných obrazů, v nichž figuroval. Ransdorf vyloučil, že by naletěl podvodníkům.

– Pro Parlamentní listy Ransdorf uvedl, že nechtěl v bance vybírat peníze, chtěl pouze informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. Míní také, že kauza mohla být připravená provokace.

– V žádném případě také podle europoslance nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

– Ransdorf přinesl na úterní schůzku s vedením KSČM dokumenty, které údajně vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Novinářům to řekl předseda strany Vojtěch Filip.

– Kauza je podle České televize (ČT) podobná jednomu staršímu případu. Dříve odsouzený podvodník Vladimír Huněk sliboval v roce 2014 lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné.

– S Huňkem prý Ransdorfův případ spojují také údaje, které europoslanec uvádí ve vyjádření pro média – iniciály V. H. nebo rok úmrtí údajné bohaté emigrantky. Ransdorf ČT ale odmítl potvrdit, zda zastupoval právě Huňka.

– Jeden ze Slováků pro média rovněž předestřel verzi, že V. H. je český občan a dědic po významném švýcarském podnikateli. Jeho matka pak ve slovenských médiích dále uvedla, že zmíněný Švýcar byl majitelem čokoládovny v Brazílii.

– Server Novinky.cz v úterý uvedl, že Huněk se v roce 2005 ocitl ve vazbě pro podezření z podvodu. Snažil se dostat do Iráku zaměstnance na pozice bodyguardů. Tvrdil, že je navázaný na iráckou ambasádu. Zájemci prý dokonce cvičili na Zlínsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner