Více než 100 měst z 23 zemí světa se připojuje k Evropskému pochodu za práva uprchlíků a migrantů a žádá o umožnění jejich bezpečné cesty do Evropy.  Pod heslem #safepassage se spojili aktivisté, neziskové organizace i jednotliví obyvatelé měst. Kromě evropských měst se připojí také lidé z Turecka, USA (New York), Kanady (Vancouver) a Izraele (Tel Aviv).

Akce začne v Praze v 11 hodin, kdy na Staroměstském náměstí zazní projevy řečníků. Pozvání přijali ti, kterých se válka na Blízkém východě přímo dotkla, tedy Syřané, vedle nich vystoupí zástupce Multikulturního centra. Po projevech bude pochod pokračovat Kaprovou ulicí přes Mánesův most na Kampu, kde bude akce zakončena symbolickým posláním papírových lodiček s přáním po Vltavě.

Loni zemřelo během cesty na moři 3 771 lidí, jen za letošní rok již bylo registrováno 410 mrtvých. Toto číslo stále roste, připočteme-li ty, kteří beze stopy zmizeli pod vodou a více než 10 000 dětí, jež se ztratily po vstupu do Evropy. Občané žádají s mottem „Safe Passage“ evropské vlády o zajištění bezpečné cesty pro všechny, které z domova vyhnala válka a konflikty. V této situaci se na celém světě nachází více než 60 milionů lidí, přičemž do Evropy se jich v roce 2015 uchýlilo kolem milionu.

Safe Passage konkrétně žádá otevření legální a bezpečné cesty, humanitární víza ve třetích zemích; dodržování lidských práv a uprchlických právních dohod, adekvátní ochranu pro uprchlíky během cesty Evropou, adekvátní standardy přijetí a azylu ve všech evropských zemích.

Organizace této mezinárodní události není zaštítěna žádnou značkou, ale stojí za ní dva týmy – jeden z Portugalska (Coragem Disponivel) a druhý ze Španělska (Bienvenidos Refugiados España – or Welcome Refugees Spain).  Českým pořadatelem je Studentské hnutí pro solidaritu, platforma studentů, která funguje od října 2015. Snaží se vstupovat do veřejného diskurzu o uprchlictví prostřednictvím besed na středních školách, přednáškách na vysokých školách, kulturními akcemi (výstava, koncerty) a online encyklopedií migrace. Propojuje odborníky (politology, religionisty, arabisty, historiky) s dobrovolníky z Balkánu, z detenčních zařízení, z Iniciativy Hlavák, a vysílá je na debaty do škol.

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner