Šachový mistr a představitel ruské opozice Garry Kasparov v knize Zima přichází analyzuje svého politického protivníka Vladimira Putina. Jeden z prvních signatářů opoziční kampaně s názvem Putin musí odejít v knize s podtitulem Proč je nutné zastavit Vladimira Putina chápe jeho vzestup z pozice někdejšího důstojníka KGB až na prezidentský post jako signál, že se Rusko začíná odklánět od demokracie.

Autor, žijící nyní v New Yorku, se v úvodu knihy vrací k rozpadu Sovětského svazu, éře prezidenta Borise Jelcina a nástupu Putina. Jako představitel ruské opozice označuje současného prezidenta za diktátora, který má díky obřím zdrojům a nukleárním zbraním velkou moc. Kritizuje z jeho pohledu vstřícný postoj Spojených států a dalších západních zemí k Rusku. Popisuje i své zatčení v souvislosti s protestem proti odsouzení členek punkové skupiny Pussy Riot a kritizuje anexi Krymu.

„Možná si myslíte, že v Putinově ‚omezené verzi diktatury‘, která se snaží napodobovat funkce otevřené společnosti a stereotypní útlak udržet pokud možno v zákulisí, se nezakazuje ani nepálí příliš mnoho knih. To je částečně pravda, i když jen proto, že si úřady uvědomily, jak špatně vypadají hromady hořících knih na YouTube,“ píše Kasparov.

Kasparov se zároveň ukazuje jako člověk, který se rozešel se svou minulostí. Bývalý člen Komunistické strany Sovětského svazu a od roku 1984 člen Ústředního výboru Komsomolu totiž o několik let později prohlásil, že „komunismus jde proti lidské přirozenosti a lze jej udržet pouze totální represí“.

Garry Kasparov v roce 2005 ukončil kariéru a stal se jedním z nejvýraznějších představitelů protiputinovské opozice. Hnutí Sjednocená občanská fronta ho nominovalo do prezidentských voleb v roce 2008. Kasparov však před volbami oznámil, že kandidaturu nestihl podat kvůli vládním obstrukcím znemožňujícím mu uspořádat nezbytný formální nominační kongres. V listopadu 2014 přirovnal Putinovu „diktaturu jednoho muže“ k vládě Adolfa Hitlera. Působí v Nadaci pro lidská práva a přispívá do deníku The Wall Street Journal. „Je šampion disciplín, jako jsou svoboda, demokracie a lidská práva v Rusku. Svým silným hlasem bojuje každý den za ty, kteří se neumějí bít za sebe sami,“ řekl o něm senátor USA John McCain.

Na českém trhu se nedávno objevily další knihy poukazující na podstatu vlády ruského prezidenta. Investigativní americký novinář Steven Lee Myers v knize Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina nabízí Putinův životopis od jeho dětství v Leningradě (nyní Petrohradě) poznamenaném blokádou. Historik a politolog Walter Laqueur ve své publikaci Putin a putinismus představuje historické myšlenkové a politické zdroje, které současný ruský vůdce a jeho lidé u moci akcentují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner