Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil nošení dámských muslimských plavek zvaných burkiny za provokaci, která podporuje radikální islám. Krátce před svým dnešním vystoupením na prvním předvolebním shromáždění podle francouzských médií dále prohlásil, že v případě znovuzvolení rozšíří v zemi zákazy pro všechny podobné viditelné náboženské symboly.

Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky kromě těla zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej. Některá města ale v posledních týdnech jejich nošení zakázala zvláštní vyhláškou s odůvodněním, že v současné době podobné náboženské symboly mohou vést k veřejným nepokojům.

Podle francouzských médií tak 61letý konzervativní politik opět potvrdil, že kampaň k listopadovým primárkám své strany zaměří hlavně na tvrdý postoj vůči imigraci a na posílení bezpečnosti v zemi, která od začátku loňského roku zažila sérii krvavých útoků islámských radikálů.

„Muslimové jsou ve Francii občané jako všichni ostatní, ale když zde žijí, musejí si osvojit francouzský jazyk a způsob života, ponětí o oblastech a historii Francie,“ řekl představitel pravicové opozice Sarkozy v rozhovoru pro soukromou televizní stanici TF1. Zdůraznil, že muslimové nemají co „vnucovat své odlišnosti většině“ obyvatel.

Sarkozy již dříve uvedl, že v případě zvolení prosadí ve jménu laické podstaty republiky kromě jiného, aby některé školní jídelny již zvlášť nenabízely jídla bez vepřového pro muslimské a židovské děti v duchu jejich víry. Také chce, aby děti, které se narodí ve Francii nelegálním přistěhovalcům, neměli automaticky právo na francouzské občanství, jak je tomu nyní.

Exprezident v pondělí oznámil, že v prezidentských volbách na jaře 2017 se pokusí získat další pětiletý mandát, o který ho připravil v roce 2012 současný levicový prezident François Hollande. Nejprve ale musí vyhrát primárky své strany Republikáni, které se plánují na listopad. Věří, že protiimigrační a protiislámskou rétorikou získá i některé voliče krajní pravice, která ve Francii v posledních letech výrazně posílila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner