Ministr vnitra spolkové země Sasko Markus Ulbig a český ministr kultury Daniel Herman dnes podepíší sasko-českou nominaci Hornického regionu Krušnohoří na zápis do seznamu světového dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Sasko a Česko budou žádost o tento zápis předkládat podruhé. Předchozí nominaci na doporučení poradní organizace ICOMOS (Mezinárodní rady památek a sídel) v roce 2014 stáhly, protože komisaři měli výhrady k administrativní stránce projektu na německé straně. Žádost proto byla přepracována.

Města na obou stranách česko-německé hranice zápis do seznamu chystají řadu let. Nynější žádost bude centru světového dědictví předložena začátkem příštího roku a mezivládní výbor světového dědictví ji projedná zřejmě na svém zasedání v roce 2019.

Z Ústeckého kraje mezi města spojená s důlní činností patří například Hora Svaté Kateřiny, Krupka, Cínovec či Výsluní. Z Karlovarského kraje se představuje Boží Dar, Jáchymov, Ostrov.

Žádost budou posuzovat komisaři, kteří se mohou oficiálně či neoficiálně přijet do hornických měst znovu podívat. Zvelebování sídel na české straně pokračuje, přibylo objektů zapsaných na seznam národních kulturních památek, vznikají naučné stezky, Krupka dokončuje informační centrum.

Myšlenka nominovat vybrané hornické památky k zápisu na seznam UNESCO vznikla na saské straně v roce 1998. Zhruba po deseti letech se do přípravy projektu zapojily Ústecký a Karlovarský kraj.

Česko má na prestižním seznamu 12 památek. Nově má k rozhodnutí o zápisu z českých památek nejblíže Žatec, jehož nominaci téměř rok posuzují komisaři. Definitivní verdikt o městě s bohatou chmelařskou historií by mělo padnout v létě 2018.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner