Saúdská Arábie plánuje, že koupí od britské zbrojovky BAE Systems 48 bojových letounů Eurofighter Typhoon. Informoval o tom dnes britský výrobce v tiskovém prohlášení, ve kterém hovoří o pozitivní etapě směřující ke „konkretizaci“ dohody za účelem modernizace saúdskoarabského letectva.

Pokrok k dohodě byl ohlášen v závěru třídenní návštěvy korunního prince Saúdské Arábie Muhammada bin Salmána v Británii, kde jej přijala mimo jiné královna Alžběta i premiérka Theresa Mayová.

Objednávka by potvrdila trvalý zájem Saúdské Arábie o toto letadlo. Tato blízkovýchodní země obdržela již 72 těchto strojů po smlouvě uzavřené před deseti lety.

Záměr byl ohlášen také krátce po kontraktu na 24 stejných letounů, který s Brity loni v prosinci uzavřel Katar. S Katarem udržuje Saúdská Arábie v posledních měsících konfliktní vztah, protože ho obviňuje z toho, že se sbližuje s hlavním regionálním saúdskoarabským soupeřem – Íránem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner