Saúdská Arábie pozvala svého hlavního regionálního rivala, Írán, k debatám o návratu íránských poutníků na každoroční muslimskou pouť hadždž do Mekky. Írán letos své občany na pouť neposlal kvůli diplomatické roztržce související s tragédií, která se odehrála o rok dříve. Při velké pouti tehdy zahynulo nejméně 2426 lidí, mezi nimi stovky íránských poutníků.

Jak uvedl deník Al-Haját, saúdskoarabský ministr pro poutníky již zahájil diskuzi s více než 80 zeměmi, včetně Íránu, jejímž cílem má být dohodnout se na detailech v souvislosti s poutí v příštím roce. Na hadždž jsou zváni všichni poutníci „bez ohledu na národnost, včetně íránských poutníků“, dodal deník. Letos na velkou pouť dorazilo přes 1,8 milionu věřících.

Vztahy mezi Íránem, v regionu dominantní šíitskou zemí, a Saúdskou Arábií, která je jeho sunnitským rivalem, jsou napjaté i kvůli bojům v Sýrii. Tam Teherán stojí za prezidentem Bašárem Asadem, zatímco Rijád podporuje některé povstalecké skupiny. Rovněž v jemenském konfliktu stojí obě země na opačných stranách: Rijád podporuje jemenskou vládu, zatímco Teherán šíitské povstalce.

Írán, který dlouhodobě vyhrožuje Severoatlantické alianci a jejím spojencům, nadále proti nám vyvíjí balistické střely. V roce 2015 navíc byly zrušeny sankce vůči tamnímu režimu, takže nyní může vyvíjet i jaderné hlavice. Navíc ruská vláda dodala Íránu protiletadlovou obranu. Tento vývoj povede, jak bylo příslušnými vládami řečeno, či naznačeno, k jadernému soutěžení např. ze strany Izraele či Saúdské Arábie v této nestabilní oblasti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner