Saúdskoarabská protiraketová obrana zneškodnila rakety vypálené na jih Saúdské Arábie z Jemenu. Ihned po útoku jemenských šíitských povstalců vzlétla v Saúdské Arábii vojenská letadla a zaútočila na místo, z nějž byly rakety vystřeleny. Cílem útoku bylo podle saúdskoarabské agentury SPA město Džázán ležící na jihozápadě království poblíž jemenské hranice.

Saúdská Arábie stojí v čele mezinárodní koalice, která v březnu vstoupila do bojů v Jemenu. Ačkoli má v Jemenu od minulého týdne platit příměří, které bylo v neděli prodlouženo, boje v této zemi zcela neustaly.

Koalice bojuje na straně jemenské vlády, jež se snaží zastavit postup šíitských povstalců, kteří od loňského září obsazují sever a západ Jemenu. Přeshraniční útoky na severní jemenské hranici nejsou výjimkou, ten dnešní je od pátku už čtvrtý. Nikdo při něm nepřišel o život a nejsou hlášeny ani žádné materiální škody.

V sobotu ale raketa spadla na pohraniční saúdskoarabské město Nadžrán a zabila tam tři civilisty.

Původní příměří začalo platit minulý týden se zahájením diplomatických rozhovorů o ukončení jemenského konfliktu. Jednání se konala pod patronací OSN ve Švýcarsku a jejich další kolo má začít 14. ledna.

Arabská koalice tvrdí, že se jí v minulých měsících podařilo zničit vekou část raket šíitských povstalců, podle jemenské vlády mají šíité k dispozici stále 60 až 70 raket. Jeden z jejich velitelů se dal slyšet, že povstalci už vytipovali „pro své oddíly operující s raketami 300 vojenských a strategických cílů v Saúdské Arábii“.

Jemenský konflikt podle OSN nepřežilo na 6000 lidí a 28.000 osob bylo v bojích zraněno. Postiženo je jimi na 80 procent z 25 milionů jemenských obyvatel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner