Úřady v Saúdské Arábii zakázaly publikovat známému novináři za jeho kritické výroky o nově zvoleném americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. V listu Al-Haját v sobotu nevyšel komentář, který Džamál Chášakdží pravidelně psal.

Podle nového rozhodnutí nesmí novinář publikovat v novinách, účastnit se televizních debat ani konferencí. Vládní zdroj, jehož citovala saúdskoarabská agentura, sdělil, že Chášakdžího výroky „nevyjadřují oficiální názor království Saúdské Arábie“.

Novinář 10. listopadu prohlásil v jedné debatě ve Washingtonu, že Trump si podle něj ve svých výrocích o Blízkém východu protiřečí, zejména, jde-li o Írán. Je prý sice oficiálně protiíránský, ale podporuje syrského prezidenta Bašára Asada, což znamená posilování regionálního vlivu Íránu. Teherán je v současné válce Asadovým spojencem.

Podle serveru Middle East Eye (MEE) pohled Rijádu na Trumpa lépe dokresluje výrok bývalého saúdskoarabského diplomata Abdalláha Šamrího, který listu The Washington Post řekl, že království neočekává, že „Trump bude horší než (končící prezident Barack) Obama“. Podle Šamrího je mnoho členů saúdskoarabské královské rodiny s výsledkem voleb v USA spokojeno. „K republikánům máme psychologicky blíž,“ řekl Šamrí.

Chášakdží řekl, že Saúdská Arábie se musí připravit na překvapení a že by měla usilovat o spojenectví se sunnitskými zeměmi, které vytvoří protipól Trumpova protisunnitského tábora. Naděje na to, že Trumpovo vítězství může Blízkému východu přinést smíření, je podle něj „zbožným přáním“. Novinář upozornil na to, že Trump plánuje sblížení s Ruskem. „Až mu poradci ukážou mapu, uvědomí si, že podpořit Putina znamená také podpořit íránské zájmy? Saúdská Arábie chce hegemonii Íránu zastavit,“ řekl Chášakdží.

Podle MEE je Chášakdží dobře známý a zkušený novinář. Ke zprávám o zákazu činnosti se nevyjádřil, ale podle zdrojů z jeho okolí v Džiddě je v šoku a uvažuje, že napíše knihu. Al-Haját jeho pravidelné komentáře otiskoval pět let, na tweeteru se Chášakdží naposledy vyjádřil 18. listopadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner