Soud v Saúdské Arábii poslal na deset let do vězení občana, který na twitteru prosazoval, aby byli propuštěni lidé odsouzení za terorismus a ohrožování bezpečnosti. Oznámil to dnes list Ukáz, podle něhož si dotyčný, jenž nebyl jmenován, vytvořil několik twitterových adres.

Případem se zabýval speciální soud, který řeší teroristické činy. Muž je údajně vinen, protože „vyzýval k protestům a šíření chaosu“. Ten by podle soudu nastal, pokud by byli usvědčení teroristé skutečně propuštěni. Odsouzený se také zúčastnil demonstrace, která se konala před domem jednoho z uvězněných teroristů.

Twitter se v konzervativní Saúdské Arábii hojně používá. Království se loni stalo cílem radikálů z organizace Islámský stát (IS), kteří útočili na několika místech, zejména v mešitách. Ministerstvo vnitra tvrdí, že loni bylo zatčeno několik set osob napojených na útočníky a plánujících další útoky.

Království zakazuje svým občanům, aby se připojovali k IS. Saúdští Arabové tvoří po Tunisanech druhou největší skupinu zahraničních bojovníků této organizace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner