Francouzský prezident Emmanuel Macron při setkání s korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem v Paříži hájil prodej francouzských zbraní vojenské koalici pod velením Rijádu, která v Jemenu na straně vlády bojuje proti šíitským povstalcům. Informovala o tom agentura Reuters.

V uplynulých měsících byl francouzský prezident vystaven tlaku veřejnosti, aby snížil export zbraní do Saúdské Arábie a Spojeným arabským emirátům, které v Jemenu vedou koalici proti šíitským Húsiúm, kteří jsou napojeni na Írán a kontrolují většinu severního Jemenu a hlavní město Saná.

Válka si dosud podle agentury Reuters vyžádala více než 10.000 obětí na životech a přinutila více než tři miliony osob opustit domovy. Diplomatického řešení konfliktu dosud docíleno nebylo.

Až tři čtvrtiny Francouzů podle průzkumu společnosti YouGov si přejí, aby Francie pozastavila export zbraní Saúdské Arábii a SAE.

„Francie od začátku konfliktu velmi důsledně prodej veškerého vojenského vybavení zkoumá, případ od případu, na základě kritérií odrážející mezinárodní právo a obavy z ohrožení civilistů,“ uvedl dnes Macron při tiskové konferenci s korunním princem Saúdské Arábie Muhammadem bin Salmánem.

Francie je třetím největším vývozcem zbraní na světě a jejími hlavními odběrateli jsou Saúdská Arábie a SAE. Na rozdíl od francouzských spojenců není licencování exportu zbraní kontrolováno parlamentem. Schvalování licencí má na starosti komise vedená premiérem, v níž jsou zastoupena ministerstva obrany, obchodu a zahraničí. Obsah licencí není přístupný veřejnosti a po schválení dokumentu většinou nedochází k dalšímu přezkoumání.

Macron rovněž uvedl, že v nadcházejících měsících uspořádá konferenci o politickém řešení krize v Jemenu, ale zároveň činnost arabské koalice v zemi podpořil.

Jemenská organizace na ochranu lidských práv dnes ve Francii saúdského korunního prince zažalovala s tím, že nese částečnou odpovědnost za mučení jemenských civilistů.

Korunní princ uvedl, že Saúdská Arábie hodlá modernizovat způsob boje, aby zamezila ztrátě životů civilistů. Zároveň ale dodal, že „každá vojenská operace v dějinách, ať už vedená kteroukoliv zemí, měla chyby“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner