Dva ruští vojáci odsouzení na Ukrajině podali žádost o milost, které chce prezident Petro Porošenko neprodleně vyhovět. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na advokáty ruských vězňů. Vězněná ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, za kterou mají být Rusové vyměněni, by podle Kyjeva mohla být na svobodě do konce května.

Valentin Rybin, advokát vězněných ruských důstojníků Jevgenije Jerofejeva a Alexandra Alexandrova, odeslání žádosti o milost potvrdil s tím, že stejně bude nyní postupovat i Savčenková. „Už večer by mohlo být zřejmé, jak se výměna uskuteční,“ řekl agentuře TASS.

Jerofejev a Alexandrov, údajní agenti ruské vojenské rozvědky, byli zadrženi loni v květnu na východě Ukrajiny. Kyjevský soud je nedávno za „teroristickou činnost“ a podporu agresivní války odsoudil na 14 let vězení s konfiskací majetku. Savčenková byla v Rusku odsouzena na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů zabitých v Donbasu. Ukrajinské i ruské vedení dalo najevo ochotu k jejich výměně.

Porošenko na svém facebookovém účtu napsal, že žádosti Rusů o milost neprodleně vyhoví. „Využiji veškeré své ústavní pravomoci, abych Nadiju vrátil domů. Pokud žádost dorazí, okamžitě svých pravomocí využiji,“ napsal prezident. Dodal, že návrat Savčenkové na Ukrajinu lze očekávat do konce května.

O tom, že by Savčenková svou žádost o milost odeslala do Kremlu, zatím nejsou žádné zprávy. Podle ruských zdrojů k udělení milosti není zapotřebí, aby žadatel uznal svou vinu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner