Kyjev 13. dubna (ČTK) – Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková, známá z dvouleté internace v ruském vězení, dnes založila vlastní politickou stranu s názvem Společenskopolitická platforma Nadiji Savčenkové. Informovala o tom ukrajinská média. Na prvním sjezdu, který se dnes konal v Kyjevě, Savčenkovou zvolili do čela strany.

Ukrajinská politička je jednou z výrazných postav konfliktu na východní Ukrajině, který si od dubna 2014 vyžádal na 10.000 mrtvých. Sama se do boje přihlásila jako dobrovolnice, zajali ji však separatisté a předali Rusku. Po dvouleté vazbě ji ruský soud shledal vinnou z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských novinářů, kteří byli zabiti v létě 2014, a uložil jí trest 22 let vězení. Následně ji Moskva vyměnila s Kyjevem za dva ruské vojáky, zajaté na Ukrajině.

Do ukrajinského parlamentu se Savčenková dostala na kandidátce strany Vlast (Baťkivščyna) někdejší premiérky Julije Tymošenkové. V prosinci 2016 však z této strany vystoupila a následně ve Lvově založila občanskou platformu Hnutí ukrajinského národa. Ta však podle Savčenkové není politickou stranou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner