Kurzy na vítězství v prezidentských volbách se od minulého týdne vyrovnaly, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš u bookmakerů ztratil, současný prezident Miloš Zeman naopak získal. Vyrovnané jsou také sázky. Páteční rekordní sázku u Tipsportu za 645.000 korun na Drahoše dnes překonal klient Fortuny, který vsadil 2,2 milionu na Zemana. Česká televize zahájila vysílání předvolebních spotů, oproti prvnímu kolu video dodal i Zeman. Podle průzkumu STEM/MARK, jehož výsledky dnes zveřejnila Mladá fronta Dnes, je 47 procent voličů rozhodnuto zvolit Drahoše, pro Zemana chce ve víkendovém druhém kole voleb hlasovat 43 procent.

Celkové sázky jsou proti posledním volbám v roce 2013 už téměř čtyřnásobné. „V pátek jsme sice ještě přijali rekordní částku 645.000 korun na Drahoše, ale jinak klienti začali zhruba od středy sázet především na Zemana. Navíc vyšly další průzkumy, podle kterých to bude velmi vyrovnané. Proto jsme změnili původní kurzy 1,5:1 na Drahoše a 2,6:1 na Zemana na shodných 1,92:1,“ uvedl expert na politické sázky u Tipsportu Pavol Boško.

Podle průzkumu mezi 1078 lidmi se druhého kola prezidentských voleb chce zúčastnit určitě 52 procent respondentů, dalších 15 procent půjde spíše hlasovat než ne. Pro Drahoše jsou častěji mladší lidé do 45 let a lidé s vyšším vzděláním, Zemana podporují lidé starší a s nižším vzděláním. Mezi deseti procenty nerozhodnutých jsou ale častěji právě starší lidé a voliči s nižším vzděláním.

Nejvíce společných voličů mají Zeman s Drahošem podle výzkumu STEM/MARK pro autory hry Prezident 21 u lidí mezi 60 a 69 lety. Oběma kandidátům by v této věkové kategorii dalo hlasy 21 procent respondentů. U voličů mezi padesátkou a 59 lety by dalo hlas Zemanovi i Drahošovi současně 19 procent dotázaných. Nejméně se na obou kandidátech shodují lidé do 29 let, a to pouze šest procent respondentů. Z regionálního hlediska by oba kandidáty nejčastěji volili ve Středočeském a Olomouckém kraji.

Před blížícím se druhým kolem volby oběma finalistům vyslovují podporu různá sdružení či osobnosti. Za Drahoše se dnes postavily organizace mladých sociálních demokratů, lidovců, konzervativců, TOP 09 a Zelených. Současného prezidenta podpořila Akce D.O.S.T. nebo v zastoupení Vlasteneckého fóra předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.

Na stranu obou finalistů prezidentského klání se přiklonila řada osobností společenského života. Drahoše podporuje třeba režisér Zdeněk Svěrák, bývalí fotbalisté Vladimír Šmicer a Jozef Chovanec, herci Bolek Polívka a Martin Dejdar, zpěvačka Marie Rottrová, hudebník Petr Janda nebo astronom Jiří Grygar. Za Zemanem dlouhodobě stojí zpěvák Daniel Hůlka, umělec František Ringo Čech, režisér Zdeněk Troška nebo sportovní střelec Jan Kůrka.

Zeman před prvním kolem volební spot televizi nedodal, což Hrad zdůvodňoval tím, že nevede kampaň. Dnes prezidentův mluvčí sdělil, že „druhé kolo má zcela jiné parametry než první“. Nové video tvoří záběry z výkonu prezidentské funkce, mužský hlas se v něm ptá diváků, zda by chtěli raději zkušeného chirurga, nebo studenta prvního ročníku, zkušeného pilota, nebo někoho, kdo jednou hrál letecký simulátor, či právníka s praxí, nebo nezkušeného koncipienta. Drahoš použil video, které natočil již pro první kolo voleb. Voliče v něm přesvědčuje, aby hlasovali pro změnu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner