Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nebude usilovat o další mandát a z čela europarlamentu odejde. Schulz to oznámil dnes v Bruselu s tím, že v příštím roce bude kandidovat do německého Spolkového sněmu. O Schulzovi, který se nejspíš stane příštím německým ministrem zahraničí, se mluví i jako o možném kandidátovi sociální demokracie na spolkového kancléře.

„Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu Evropského parlamentu. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“ uvedl v prohlášení Schulz.

Poznamenal, že se bude nadále zasazovat o evropskou integraci, kterou považuje za jeden z největších civilizačních úspěchů posledních století. Právě v dnešní době je podle něj potřeba silné a sebevědomé Evropské unie.

Na čelné pozici německé zahraniční politiky by Schulz mohl působit už od února, kdy se současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier podle všeho stane spolkovým prezidentem. Schulze, o němž se nejčastěji hovoří jako o Steinmeierově nástupci, by si v čele diplomacie přálo podle aktuálního průzkumu veřejného mínění 54 procent Němců.

Schulz ale možná míří ještě výše. Už několik měsíců se mluví o tom, že by se mohl namísto předsedy SPD Sigmara Gabriela stát kandidátem sociálních demokratů na kancléře. Podle průzkumů veřejného mínění by přitom měl proti křesťanské demokratce Merkelové, která bude do čela vlády kandidovat už počtvrté, větší šance než Gabriel. Sociální demokraté chtějí svého kandidáta definitivně vybrat v lednu.

Šéf poslaneckého klubu SPD ve Spolkovém sněmu Thomas Oppermann považuje Schulzovo rozhodnutí za velkou ztrátu pro Evropský parlament a zároveň za zisk pro ten německý. Podobně na twitteru reagoval i Gabriel.

Schulzův krok naopak uvítala Alternativa pro Německo (AfD), podle níž politik ztělesňuje aroganci evropských institucí a přiláká tak k AfD další voliče.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner