Sněmovní schůze k vyslovení důvěry menšinové jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO) začne příští týden ve středu v 10:00. O hodinu později před poslanci vystoupí prezident Miloš Zeman. Žádost o vyslovení důvěry kabinetu je jediným navrhovaným bodem této schůze. Po dnešním jednání organizačního výboru to novinářům řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Kabinet navzdory Zemanově podpoře důvěru s největší pravděpodobností nezíská. Zatím má hlasy jen v klubu ANO, který čítá 78 ze 200 poslanců. O podpoře nebo toleranci Babišovy vlády uvažují už jen komunisté s 15 poslanci. O postupu rozhodne KSČM den před schůzí, ani její případné hlasy by k vyslovení důvěry vládě patrně nestačily. Týž den bude sněmovní mandátový a imunitní výbor pokračovat v projednávání opakované policejní žádosti o vydání Babiše a předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Debata poslanců k vyslovení důvěry vládě se může protáhnout, případné obstrukce ale Vondráček neočekává. Z jednání organizačního výboru nic takového podle něho nevyplynulo. „Debata na organizačním výboru byla klidná a věcná,“ uvedl předseda Sněmovny.

Babišovu vládu prezident jmenoval 13. prosince. S žádostí o vyslovení důvěry musí kabinet předstoupit před Sněmovnu do 30 dnů od jmenování. Babiš sice už dřív představil vládní program, dokument se ale bude ještě měnit. Finální znění by mělo být známo v úterý.

Zeman před poslanci promluvil i před čtyřmi lety, když Sněmovna projednávala důvěru tehdejší koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky. Prezident tehdy uvedl, že našel mezi programovým prohlášením kabinetu a koaliční smlouvou 15 základních obsahových rozdílů. Kdyby byl právní puntičkář, prohlásil by prý, že je programové prohlášení vlády porušením koaliční smlouvy.

Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Spíše k zajímavostem se řadí skutečnost, že pro to, aby se Sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Pro získání důvěry by tedy mohlo teoretický stačit i pouhých 34 hlasů. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořadů od vylosovaného člena dolní komory.

Pokud kabinet důvěru nezíská, podá demisi a prezident jej pověří vládnutím do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že by ji opět sestavoval Babiš.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner