Pokud se KDU-ČSL dohodne s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) na spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny, dá se její schválení očekávat na konci března. O posledním březnovém víkendu se uskuteční sněm STAN, v pátek před ním se koná celostátní konference KDU-ČSL, která je nejvyšším lidoveckým orgánem v době mezi sjezdy. Termín celostátní konference dnes ČTK potvrdila mluvčí KDU-ČSL Petra Hrušová.

Hnutí STAN loni ukončilo spolupráci s TOP 09 a od té doby si hledá nového partnera. Hnutí oslovilo dvě desítky regionálních partnerů, uvažuje i o možné spolupráci se Stranou soukromníků.

V prosinci spolu začala oficiálně jednat předsednictva KDU-ČSL a STAN. Lidovci přitom zdůrazňují, že jednají pouze se STAN. Spolupráce s dalšími politickými subjekty je podle představitelů KDU-ČSL možná v případě, že by je hnutí stáhlo pod sebe. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vyloučil spolupráci s majitelem sázkové kanceláře Synot Ivem Valentou, který je v senátu za Stranu soukromníků, jejím členem ale není.

KDU-ČSL i STAN si od možné spolupráce slibují, že jim umožní stát se významnějším hráčem na české politické scéně. První místopředseda lidovců Marian Jurečka o společném projektu mluvil jako o historické šanci, jaká byla naposledy před 15 lety. Tehdy se KDU-ČSL podílela na projektu Čtyřkoalice, která na vrcholu popularity měla podporu přes 20 procent voličů. Ve volbách v roce 2002 získala 14,3 procenta hlasů.

Podle středečního vydání deníku Mladá fronta Dnes by v případě dojednání spolupráce šly KDU-ČSL a STAN do podzimních voleb se společnou kandidátkou pod společným názvem. Měly by mít i vlastního kandidáta na premiéra, jímž by podle deníku neměl být ani Bělobrádek, ani předseda STAN Petr Gazdík.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner