Praha 13. března (ČTK) – Předseda sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg (TOP 09) dnes po schůzce s palestinským ministrem zahraničí ocenil, že nový americký prezident Donald Trump se od počátku svého působením v Bílém domě zabývá izraelsko-palestinským konfliktem. Schwarzenberg to řekl ČTK po schůzce se šéfem palestinské diplomacie Rijádem Málikím, který je dnes na pracovní návštěvě Česka. Bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg také uvedl, že ačkoliv je Česká republika tradičním spojencem Izraele, zajímá se i o osud Palestinců.

„Zůstáváme přáteli Izraele, což jsme byli od vzniku státu, ale jako zastánci lidských práv máme také zájem o osud Palestinců,“ prohlásil Schwarzenberg. S Málikím se zná z doby, kdy byl českým ministrem zahraničí a dnešní schůzku považuje za přátelské setkání. Bývalý a současný ministr se bavili o aktuální situaci na Blízkém východě.

Podle Schwarzenberga je pozitivní, že řešení sporu mezi Izraelem a Palestinou se chce věnovat prezident Spojených států. „Prezident Trump neudělal tu zásadní chybu jako někteří jeho předchůdci a už od začátku se tím intenzivně zabývá,“ prohlásil bývalý šéf Černínského paláce. Ani angažmá americké hlavy státu však podle něj neznamená, že několik desetiletí trvající konflikt se v dohledné době podaří urovnat.

Trump už v předvolební kampani hovořil o tom, že se těší na to, až se zapojí do vyjednávání míru mezi Palestinci a Izraelci. V polovině února po setkání s izraelským prezidentem Benjaminem Netanjahuem Trump prohlásil, že bude o usmíření Izraele a Palestinců usilovat a že by se do nové mírové iniciativy mohlo zapojit vícero zemí.

Spojené státy dlouhodobě v otázce mírového uspořádání podporují řešení v podobě dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. Toto řešení se považuje i za jádro mezinárodního mírového úsilí. Na otázku, zda za tímto budoucím vývojem stojí i Trump, prezident odpověděl, že v zásadě nezáleží, zda vzniknou dva státy, nebo jeden společný pro Izraelce a Palestince. Konečným cílem je podle Trumpovy administrativy mír, ať už se ho podaří dosáhnout vznikem dvou státu či jiným způsobem.

V programu pracovní návštěvy Málikího v Česku je také setkání s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ředitelem zahraničního odboru Hradu Hynkem Kmoníčkem.

Málikí a Zaorálek spolu jednali loni v palestinském Ramalláhu, Málikí tehdy řekl, že Česko by mohlo pomoci s řešením izraelsko-palestinského sporu. Dnešní schůzka se podle ministerstva zahraničí týká rozvoje bilaterálních politických a obchodních vztahů a současný vývoj v regionu Blízkého východu a severní Afriky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner