Nevládní organizace Český helsinský výbor, Česká ženská lobby a Lumos žádají předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, kterého prezident Miloš Zeman po sněmovních volbách pověřil sestavením vlády, aby nerušil funkci ministra pro legislativu a lidská práva, jak dříve avizoval. Podle zástupců sdružení agenda lidských práv vyžaduje institucionální, personální i finanční zabezpečení, pokud nemá být jen formální. Babišovi to sdělili v otevřeném dopise, o kterém dnes informovali ČTK.

Záměr zrušit ve vládě místo ministra pro lidská práva a legislativu uvedlo hnutí ANO ve svém volebním programu, který představilo zhruba měsíc před říjnovými volbami do Sněmovny. Problematika by se podle něj měla přesunout pod ministerstvo spravedlnosti, které nyní vede Robert Pelikán z ANO. Ministrem pro lidská práva je v současné době sociální demokrat Jan Chvojka.

Občanské iniciativy, které se obrátily na Babiše otevřeným dopisem, ale považují za zásadní, aby se „nová vláda nadále systematicky věnovala ochraně a naplňování lidských práv a občanských svobod všech zranitelných skupin“, jako jsou ženy, děti, senioři, zdravotně postižení nebo žadatelé o azyl, a vyhodnocování toho, jestli policie, vězeňská služba a další státní instituce respektují české zákony a mezinárodní úmluvy o lidských právech. Současně připomněly, že Česko dostala tento měsíc od Organizace spojených států 201 doporučení, co by mělo v příštích pěti letech udělat pro zlepšení ochrany práv zmíněných obyvatel a k plnění závazků v oblasti lidských práv.

„Je nutné připravit akční plán, jak tato doporučení postupně naplnit, a začít jej neprodleně realizovat. A to je úkol hodný ministra pro lidská práva,“ sdělila ČTK ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner