Tisíce lidí se dnes přišly rozloučit s britskou poslankyní Jo Coxovou, kterou krátce před červnovým referendem zastřelil útočník v jejím volebním okrsku v severoanglickém Birstallu poblíž Leedsu. Samotný pohřeb pak rodina uspořádala v úzkém kruhu bez veřejnosti.

Smuteční kolona do Batley, rodného města Coxové, jela za potlesku lidí, kteří přišli vzdát zavražděné poslankyni úctu. Mnozí lidé na vůz s rakví házeli květiny. V městečku Heckmondwike, kde Coxová vyrůstala, kladli žáci místní základní školy před pohřební kolonu bílé růže.

Rodina poslankyně uvedla, že je dojatá láskou a podporou, které jí ostatní vyjadřují. Vdovec Brendan Cox na twitteru v reakci na čtvrteční útoky v jihofrancouzské Nice napsal, že jeho manželka by odmítla odpovědět na nenávist další nenávistí.

„Jo by nás vyzvala nebojovat proti nenávisti nenávistí, ale tím, abychom se spojili a vysušili mokřad, který napájí extremismus,“ napsal Brendan Cox.

Coxovou napadl vrah v jejím volebním okrsku 16. června, tedy jen týden před referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU. Po Coxové, která obhajovala členství v unii, vrah nejprve třikrát vystřelil a pak jí zasadil několik ran nožem. Během útoku podle svědků vykřikl Britain First (Británie především), což je mimo jiné označení krajně pravicového uskupení usilujícího o odchod Británie z EU. Proces s útočníkem začne v listopadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner