Yaoundé 13. září (ČTK) – V mešitě v severním Kamerunu dnes dívka opásaná výbušninami zabila pět věřících, informovala agentura Reuters. K sebevražednému útoku se zatím nikdo nepřihlásil, za podobnými incidenty ale často stojí teroristická skupina Boko Haram.

Atentátnici bylo podle místních úřadů asi 12 nebo 13 let. Do mešity v městečku Kolofata vstoupila při ranní modlitbě okolo páté hodiny místního času a odpálila výbušniny, které měla na svém těle, řekl Reuters guvernér města Midjiyawa Bakary. Při explozi přišlo o život pět věřících a útočnice.

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje především severovýchod Nigérie a příhraniční oblasti okolních států. Během osmiletého povstání, jehož cílem je vytvořit v regionu stát s přísnými islámskými pravidly, připravila o život více než 20.000 lidí a přes dva miliony přinutila opustit domovy. Začátkem roku 2015 Boko Haram ovládala území o velikosti Belgie, od té doby ale o značnou část zase přišla.

Boko Haram do útoků stále častěji zapojuje ženy a dívky. Některé mladé ženy, jež z této extremistické skupiny utekly, tvrdí, že islamisté dívky nutí k sebevražedným útokům s pomocí drog.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) minulý týden uvedla, že útoky Boko Haram si v Nigérii a v Kamerunu od dubna vyžádaly životy 381 civilistů, což je dvojnásobek oproti předchozím pěti měsícům. Jen v Kamerunu skupina Boko Haram od dubna zabila 158 osob. Zvýšený počet obětí AI přičítá častějším sebevražedným útokům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner