Kvéta (Pákistán) 12. srpna (ČTK) – Sebevražedný atentátník na motocyklu se dnes odpálil blízko přeplněného trhu v hlavním městě provincie Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. Útok byl zřejmě zaměřen na vojenský nákladní vůz a zahynulo při něm osm vojáků a sedm civilistů. Další desítky osob byly zraněny. Informovaly o tom agentury AP a Reuters s odvoláním na úředníky a představitele armády. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Podle vyšetřovatelů útočník vezl asi 25 kilogramů zápalných výbušnin. Výbuch zapálil nejen armádní nákladní vůz, ale také okolní vozy.

Provincie Balúčistán je bohatá na přírodní zdroje, zvláště plyn, a je důležitou součástí čínského hospodářského koridoru přes Pákistán. Hraničí s Afghánistánem a Íránem. V oblasti působí řada islamistických radikálů a separatistických povstaleckých hnutí, včetně Talibanu.

Separatistické skupiny již desetiletí vedou akce proti ústřední vládě a požadují větší podíl na zdrojích v provincii. Koncem loňského roku provincií otřáslo několik útoků, při kterých přišlo o život přes 180 osob.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner