Nejméně 22 civilistů zabil v Sýrii sebevražedný útočník, který se odpálil na svatbě u města Hasaká na severovýchodě země. Uvedla to v úterý exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která konflikt v zemi monitoruje s pomocí lidí v terénu. Podle agentur Reuters a AP se jednalo o kurdskou svatbu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

„Sebevrah se odpálil uvnitř sálu ve vesnici severně od města Hasaká, kde probíhala svatba jednoho bojovníka Demokratických sil Sýrie (SDF),“ uvedl ředitel SOHR. Při útoku zahynulo nejméně 22 lidí a desítky dalších utrpěly zranění, dodal. Mezi mrtvými je údajně i ženich. Podle místních médií je zraněných 55.

Agentura Amak, která je napojená na IS, uvedla, že jeden z bojovníků organizace, která ovládá rozsáhlá území na východě Sýrie a severu Iráku, napadl shromáždění kurdských bojovníků. Některé zdroje citované agenturou Reuters uvádějí, že sebevražedný atentát spáchala žena.

Síly SDF jsou arabsko-kurdskou koalicí, která bojuje proti jednotkám syrského režimu a džihádistům IS. Syrští Kurdové kontrolují většinu provincie Hasaká. Ozbrojenci IS často útočí na Kurdy, kteří podle AP prokázali, že patří k pozemním silám s největšími úspěchy v bojích proti džihádistům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner