Nejméně 30 vojáků dnes ráno přišlo o život při sebevražedném atentátu v jihojemenském Adenu. Oznámily to jemenské armádní a zdravotnické zdroje, jež citovala agentura AFP. Atentátník zaútočil na vojáky, kteří si přišli pro mzdu.

Podle armády stáli vojáci ve frontě u základny, která je v severovýchodní adenské čtvrti Chúr Maksír. Útok se vyžádal také mnoho raněných, ale jejich přesný počet není znám.

K akci se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů je mrtvých deset, připomenula, že radikálové z Islámského státu minulou sobotu v Adenu zabili za podobných okolností 50 vojáků.

Teroristická skupina Al-Káida, která působí v Jemenu, se ve čtvrtek od tohoto minulého útoku distancovala a označila IS za „odpadlickou“ skupinu, jejímž cílem je rozeštvat jemenské kmeny a příznivce Al-Káidy.

Islámský stát stejně jako Al-Káida využívají chaos panující v Jemenu kvůli tamní občanské válce k prosazování svých cílů. Útočí hlavně na vládní jednotky a Al-Káida si snaží uhájit území na jihu země.

Jemen je od roku 2014 dějištěm konfliktu mezi tamními menšinovými šíity a vládou. O život při něm přišlo na 10.000 lidí a do konfliktu zasahují také regionální mocnosti Saúdská Arábie na straně vlády a Írán na straně šíitů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner