Pět vojáků zahynulo a šest bylo zraněno při sebevražedném útoku na společnou hlídku amerických a afghánských sil u základny Bagrám v Afghánistánu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místního guvernéra. K atentátu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán.

Na hlídku zaútočil sebevrah na motocyklu, upřesnil guvernér okresu Bagrám Abdul Šukur Kudusí. Velení Severoatlantické aliance v Kábulu pumový útok bez dalších podrobností potvrdilo a uvedlo, že okolnosti vyšetřuje.

Zatím není jasné, jaké ztráty mezinárodní jednotky utrpěly. Agentura Reuters původně psala o pěti mrtvých koaličních vojácích, z aktualizovaných zpráv ale nebylo patrné, kolik padlo zahraničních vojáků.

Tálibán se k násilnému činu přihlásil na Twitteru prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida. Tvrdil přitom, že zabito bylo 19 vojáků a mnoho dalších bylo zraněno. Tálibán ale ztráty na straně nepřítele často nadsazuje.

Bagrám je velká vojenská základna s letištěm, která se nachází asi 50 kilometrů severně od afghánské metropole Kábulu a působí na ní mnoho vojáků NATO.

Zahraniční vojska ukončila v Afghánistánu ke konci loňského roku svou bojovou misi. V současné době v zemi zůstává asi 13.000 spojeneckých vojáků, kteří mají za úkol především výcvik afghánských bezpečnostních složek a jejich podporu.

Českých vojáků zůstává v Afghánistánu téměř 300, část hlídá leteckou základnu Bagrám a část působí v Kábulu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner