Kábul 23. srpna (ČTK) – Pět lidí zabil a dalších 42 zranil na jihu Afghánistánu sebevražedný atentátník, který se dnes odpálil v automobilu napěchovaném výbušninami. K činu se přihlásilo islamistické hnutí Taliban. Útok byl spáchán ve městě Laškargáh, které je metropolí provincie Hílmand. Mluvčí provinčního guvernéra uvedl, že mezi oběťmi je i malá dívka a dva afghánští vojáci. Mluvčí vyjádřil obavy, že počet mrtvých by se mohl ještě zvýšit.

Sebevrah se vyhodil do vzduchu na parkovišti před policejním ústředím, kde čekali vojáci a policisté na výplatu. Zraněno bylo také mnoho školáků, kteří měli vyučování v nedaleké mešitě.

Taliban přijal odpovědnost za atentát prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida, který vydal prohlášení na twitteru.

Bojovníci Talibanu podle místních činitelů nyní ovládají tři čtvrtiny provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. S jeho pomocí islamisté získávají finanční prostředky pro svůj boj. Strategické město Laškargáh s 200.000 obyvateli je nadále pod vládní kontrolou, opakovaně ale čelí útokům Talibanu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner