Dva turečtí vojáci zahynuli a 24 dalších utrpělo zranění při sebevražedném atentátu podniknutém v noci na dnešek kurdskými povstalci na východě země, poblíž hranic s Íránem. Informovaly o tom dnes místní úřady. Další voják přišel o život v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka při výbuchu miny, na kterou najelo vojenské vozidlo. Osm dalších vojáků podle médií vyvázlo se zraněním.

Traktor plný výbušnin
Úřad guvernéra provincie Agri uvedl, že za sebevražedným útokem stojí bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK). Ti prý dnes časně ráno zaútočili na stanici vojenské policie traktorem napěchovaným dvěma tunami výbušnin. Podle agentury AFP šlo o první sebevražedný útok od nového vystupňování násilí mezi vládou a kurdskými rebely. Turecká armáda takřka denně podniká nálety na základny PKK v severním Iráku a povstalci útočí na bezpečnostní složky. Při obnovené vlně násilí přišlo v Turecku o život asi 24 lidí, převážně vojáků, uvedla agentura AP.

Boje si za roky vyžádaly už přes 40 tisíc mrtvých
Při náletech v severním Iráku bylo podle Ankary zabito okolo 260 povstalců a čtyři stovky dalších utrpěly zranění. PKK však své ztráty neuvedla a podle iráckých úřadů jsou mezi oběťmi náletů i civilisté.
Na počátku nových bojů mezi tureckou vládou a PKK stál útok z 20. července, při němž zahynulo v tureckém pohraničním Suruçu 32 lidí, hlavně Kurdů. Přihlásil se k němu Islámský stát. PKK v reakci na údajnou nečinnost Ankary pak spáchala několik atentátů na turecké vojáky a policisty, což vedlo k vypovězení mírového procesu.
Od roku 1984 bylo v bojích proti povstalcům z PKK zabito na 40.000 lidí, než bylo v březnu 2013 vyhlášeno křehké příměří.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner