Boskovštejn 18. května – Majitel zemědělského podniku Agro Boskovštejn ze Znojemska Bohumír Rada míní, že policie odložila případ zničené úrody u Velkého Karlova před dvěma lety kvůli tomu, že věci nerozumí nebo rozumět nechce. Napsal to ve vyjádření ČTK. Z likvidace úrody obilí a kukuřice viní Agro Jevišovice patřící koncernu Agrofert. Ten zlikvidování úrody nepopřel, avšak jeho mluvčí Karel Hanzelka uvedl, že pozemky Radovi nepatřily a už je neměl ani v pronájmu a nebylo možné se s ním domluvit.

Podle Rady přijeli v květnu 2015 zaměstnanci Agro Jevišovice s totálním herbicidem Roundup a úrodu zničili. Od loňska je tento herbicid zakázaný. Podle Hanzelky byla pšenice nekvalitní, proto bylo nejvhodnější ji nahradit jinou plodinou.

„Nerozumím gaunerskému chování. Jde o klasický případ chování Agrofertu na hraně, respektive za hranou zákona při využívání právních kliček a nekorektních jednání. Podobné je to v kauze Čapí hnízdo a dluhopisy,“ zmínil Rada kauzy ministra financí Andreje Babiše (ANO), jenž Agrofert vlastnil a letos jej převedl do svěřenských fondů.

Agrofert podle něj likvidací udělal bezprecedentní krok měsíc před sklizní. „To se v historii českého zemědělství nikdy nestalo,“ doplnil.

Spor začal pozemkovými úpravami. Rada měl pozemky od Agra Jevišovice pronajaté do září 2017, avšak smluvní vztah automaticky ukončily dokončené pozemkové úpravy s platností od 1. října 2014. Hanzelka řekl, že Rada dopředu věděl, že nájemní vztah k pozemkům brzy skončí a že se s ním předem snažili domluvit na finanční náhradě. „Přesto však pšenici bez jakékoli dohody zasel a nijak s námi nekomunikoval,“ uvedl Hanzelka. Rada však tvrdí, že zasel před účinností pozemkových úprav. „Předpokládal jsem také, že po zasetí mi Agro Jevišovice pozemek ponechá na základě uzavřeného memoranda a platné nájemní smlouvy,“ uvedl Rada.

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnost Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu v roce 2011 prodal Babišovi.

Ve smlouvě se Agro Jevišovice podle Rady zavázalo, že bude novému podniku Agro Boskovštejn pronajímat 1500 hektarů půdy. Avšak tuto smlouvu nikdy nezaregistrovalo na pozemkovém úřadě, vložilo do něj až smlouvu na 1200 hektarů, tvrdí Rada.

Od té doby vedou podniky několik soudních sporů, poslední novinkou je insolvenční návrh na Radův podnik z minulého týdne. Rada jej považuje za šikanózní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner