Předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer čelí kritice, že zneužil pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně k politickému boji. Seehofer už v úterý vyzval k přehodnocení a změně dosavadní migrační politiky Německa. Kritiku odmítá. Dnes CSU vyzvala k posílení pravomocí armády uvnitř země, informovala agentura DPA.

Kritika na Seehoferův účet zazněla nejen z opozičních řad. Jeho vyjádření dnes napadl také Armin Laschet, místopředseda Křesťanskodemokratické unie (CDU), která je sesterskou stranou bavorské CSU. Politici by podle něj neměli vyvozovat závěry dřív, než vyšetřovatelé zjistí fakta.

„Jsme povinni vůči obětem, postiženým lidem a všemu obyvatelstvu přehodnotit a nově nastavit celou naši imigrační a bezpečnostní politiku,“ řekl Seehofer v Mnichově pouhých 14 hodin po útoku na vánoční trh. Policie tehdy zadržovala jako podezřelého uprchlíka z Pákistánu, později jej ale propustila, neboť se podle ní zřejmě nejedná o skutečného pachatele útoku.

Podle Lascheta nemá smysl vznášet požadavky podobné tomu Seehoferovu, dokud není jasné, kdo je skutečným pachatelem. „Co když pachatel pochází z tuzemska nebo z některé ze sousedních zemí, jako v případě atentátů v Nice nebo v Bruselu?“ uvedl Laschet.

Seehofer kritiku svého vyjádření odmítl. „Nedělám to proto, abych získal laciné body,“ řekl listu Süddeutsche Zeitung.

Bavorská CSU, která se jako jedna ze stran podílí na spolkové vládě v Berlíně, dlouhodobě požaduje zavedení limitu počtu uprchlíků, které Německo ročně přijme.

Dnes konzervativní strana přišla s požadavkem, aby spolková vláda rozšířila možnosti nasazení armády ve vnitrozemí. Bundeswehr by podle bezpečnostního experta CSU Floriana Hahna mohl pomáhat policii se zajišťováním bezpečnosti občanů.

Proti návrhu se vyslovila nejen opozice a koaliční sociální demokracie, ale i ministryně obrany Ursula von der Leyenová z CDU. Pravomoci armády ve vnitrozemí jsou podle ní naprosto dostačující. Preventivní nasazení armády na území státu německá ústava zakazuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner