Německá vláda se dopustila chyby, když umožnila příchod statisíců běženců. Na tiskové konferenci na závěr setkání poslanců Křesťanskosociální unie (CSU) to řekl bavorský premiér Horst Seehofer. Bavorsko podle něj bude tlačit na snížení počtu příchozích. Pokud by zůstal počet uprchlíků stejný jako v současnosti, přišlo by letos do Německa víc uprchlíků než loni.

„Kolem 4. září se říkalo, že to je humanitární výjimka. Ve skutečnosti to bylo trvalé řešení,“ řekl Seehofer o loňském rozhodnutí, kdy Německo umožnilo vstup do země tisícům běženců, kteří v tu dobu žili týdny ve špatných podmínkách na budapešťském nádraží. Německo podle bavorského premiéra získalo svým rozhodnutím velkou přitažlivost v očích běženců z celého světa. „A tato přitažlivost nás bude zaměstnávat ještě dlouho, a tím myslím celé roky,“ řekl.

Podle Seehofera je nutné urychleně omezit počet přistěhovalců. „Pokud všechno půjde jako dosud, budeme mít letos ještě víc uprchlíků než loni,“ varoval. Do Německa přitom loni přišlo 1,1 milionu běženců, nejvíc od konce druhé světové války. Podle Seehofera by takové počty znamenaly ohrožení německých financí, akceschopnosti státní správy i bezpečnosti země.

„Budeme nadále tlačit na omezení počtu uprchlíků, jak politicky, tak možná i právně,“ uvedl bavorský premiér. Jeho zemská vláda si nechala vypracovat posudek, který by se mohl stát podkladem pro ústavní žalobu proti spolkovému kabinetu kvůli nedostatečné ochraně hranic. „Pokud nejsou kontrolovány vnější hranice (Evropské unie), pak má národní vláda povinnost kontrolovat své hranice,“ řekl Seehofer.

Bavorský premiér také kritizoval, že se nedaří naplňovat evropské dohody o řešení uprchlické krize. Připomněl, že do konce roku 2015 měly fungovat takzvané hotspoty pro registraci běženců v Řecku a v Itálii a mělo dojít k rozdělení 160.000 běženců mezi členské země. Hotspoty však zatím stále nejsou plně v provozu a uprchlíků se podařilo rozdělit jen minimum.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner