Generální tajemník Amnesty International (AI) Salil Shetty dnes řekl, že se kvůli plánované dohodě EU s Tureckem o uprchlících sejde příští týden s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, francouzským ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem a dalšími evropskými představiteli. Amnesty International kritizuje návrh dohody jako nelegální a nemorální.

Shetty prý hodlá na schůzkách „tváří v tvář vyjádřit šok a pobouření“ Amnesty International, uvedla agentura Reuters.

Podle plánované dohody, oznámené na nedávném summitu unie a Ankary, převezmou Turci zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy. Za každého syrského občana, který bude tímto způsobem po strastiplné cestě přes moře vrácen zpět do Turecka, by měly evropské státy přijmout od Turků jednoho syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Amnesty International a také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) varovaly, že plán EU a Ankary vracet migranty z Řecka do Turecka může být porušením mezinárodního práva. Podle AI i podle UNHCR by plán měl negativní dopady především na běžence z Afghánistánu a z Iráku. Obě organizace upozornily, že Turecko přijímá asi jen tři procenta běženců z Afghánistánu, Iráku a Íránu.

„Říkají, že plán neporušuje unijní právo, protože Turecko je bezpečná země. Jak si můžou myslet, že Turecko je pro tyto lidi bezpečná země?“ řekl Shetty. Myšlenka na výměnu uprchlíků je podle něj „šokující“. „Tito lidé cestovali, riskovali své životy,“ dodal Shetty.

Kvůli plánu se evropští vůdci znovu sejdou na summitu 17. a 18. března. Na pracovní snídani je přizván turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner