Praha 16. května (ČTK) – Šéf bezpečnostní agentury Alkom Security Václav Růžička odmítl, že by se pokoušel uplácet někdejšího manažera České pošty kvůli tomu, aby pokračovala vzájemná spolupráce. Tvrdí, že pro korupci nebyl důvod. Kauzu související se zajištěním bezpečnostních služeb pro poštu dnes začal rozplétat Obvodní soud pro Prahu 8. Růžičkovi hrozí za podplácení úřední osoby až šest let vězení, propadnutí majetku nebo peněžitý trest.

Státní zástupce Zdeněk Matula obžaloval Růžičku kvůli dvěma schůzkám s tehdejším bezpečnostním manažerem pošty Petrem Zoubkem, který chtěl vypovědět smlouvy s Alkomem a vypsat nový tendr na zajištění bezpečnostních služeb. Žalobce tvrdí, že mu Růžička v roce 2011 při jednání v centrále bezpečnostní firmy nabídl úplatek v nespecifikované výši za to, že učiní kroky k tomu, že smlouva nebude vypovězena.

Na další schůzce v pražské centrále pošty v roce 2012 pak podle obžaloby Růžička nabízel Zoubkovi jeden milion korun za to, že firma získá zakázku na zabezpečení depa v pražských Malešicích. Zoubek ani v jednom případě úplatek nepřijal, zároveň však údajné korupční jednání nenahlásil policii.

Růžička uvedl, že vinu odmítá od začátku trestního řízení. „Skutky se nikdy nestaly. Není ani důvod proto, aby se staly,“ řekl soudu Růžička. Uvedl, že trestní řízení je snahou zlikvidovat jeho osobu. „Celé řízení mě poškozuje. Kdybychom parazitovali na poště, tak tam nevydržíme 26 let,“ prohlásil Růžička.

Při své výpovědi se snažil zpochybnit roli Zoubka, který podle něj neměl ve funkci co dělat. Růžička tvrdil, že se snažil jeho firmu dostat od spolupráce s poštou, aby mohli byznys získat Zoubkovi lidé. Prohlásil také, že měl naopak Alkom platit úplatky za to, aby spolupráce pokračovala.

Druhá část kauzy se týká podnikatele Radko Haška, který se podle obžaloby v roce 2015 sešel s novým bezpečnostním ředitelem pošty Petrem Šlechtou. Nabídl mu podle spisu peníze a luxusní zájezdy v případě, že se neuskuteční žádný nový tendr na bezpečnostní služby, jehož vypsání opět pošta zvažovala. Šlechta nabídku odmítl a údajné korupční jednání oznámil.

Alkom Security zajišťovala bezpečnostní systémy pro poštu od 90. let. V roce 2013 zjistila kontrola ministerstva vnitra, které je zřizovatelem pošty, že nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností Alkom účelně a hospodárně. Růžička dnes odmítl, že by služby jeho firmy byly předražené.

V loňském roce si pošta místo Alkomu začala zabezpečení zajišťovat sama prostřednictvím dceřiné společnosti Česká pošta Security. Růžička dnes nové fungování bezpečnostních služeb zkritizoval. Státní podnik a bezpečnostní firma proti sobě také vedou několik soudních sporů. Podle Růžičky bylo k soudu podáno 12 žalob, v nichž se firma domáhá například peněz, o které po ukončení smluvního vztahu přišla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner