Britská nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) pozastavila členství přítelkyni svého vůdce Henryho Boltona kvůli rasistickým výrokům na adresu snoubenky prince Harryho. Bolton se k záležitosti nechtěl vyjádřit, autorka hanobících výroků Jo Marneyová se omluvila a Paul Oakden z vedení strany na dotaz k Boltonově budoucnosti ve straně řekl, že Boltona čeká „těžké rozhodnutí“.

List Mail na své webové stránce zveřejnil vzkazy, které Marneyová rozesílala. Podle ní Harryho snoubenka Meghan Markleová „poskvrní“ královskou rodinu a má „maličký mozek“. Tvrdila také, že černoši jsou oškliví. Americká herečka Markleová je míšenka a Harry se s ní má oženit 19. května. „A pak budeme mít prvního muslimského ministra a po něm černošského krále. Toto je Spojené království, ne Amerika,“ napsala také Marneyová, která o sobě říká, že je herečka, modelka a novinářka specializovaná na hudební problematiku.

V prohlášení se sice omluvila, ale sdělila také, že její výroky jsou záměrně „zveličovány a vytrženy z kontextu“.

UKIP pod vedením svého původního vůdce Nigela Farage zmobilizovala voliče v referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Farage z čela strany odstoupil loni v červenci a Bolton je od té doby už třetím vůdcem. Tlaku na odstoupení čelil už v minulosti kvůli vztahu s Marneyovou, protože kvůli ní opustil manželku.

Oakden řekl, že se stranické vedení sejde příští víkend a probere s Boltonem jeho budoucnost.

Podle serveru Mailu Marneyová hanobící poznámky rozesílala tři týdny předtím, než navázala vztah s Boltonem. Když jí jeden z příjemců odepsal, že její názory jsou rasistické, odpověděla: „No a co.“ Nepřeje si prý, aby kulturní prostředí, v němž žije, zaplavili příslušníci jiných ras.

UKIP potvrdila, že Marneyové bylo členství pozastaveno, ale někteří členové si prý přejí, aby byla ze strany vyloučena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner