Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo navštívil o Velikonocích Severní Koreu a setkal se tam s jejím vůdcem Kim Čong-unem. O tajné schůzce, která se uskutečnila v rámci příprav na chystaný americko-severokorejský summit, informoval list The Washington Times s odvoláním na dva anonymní zdroje obeznámené s Pompeovou cestou.

Prezident Spojených států Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by se měli sejít koncem května nebo začátkem června. Šéf Bílého domu v úterý prohlásil, že mezi Washingtonem a Pchjongjangem se v současné době uskutečňují jednání na „extrémně vysoké úrovni“.

Podle deníku The Washington Post vedl rozhovory v Severní Koreji ředitel CIA Pompeo, kterého prezident minulý měsíc nominoval na funkci ministra zahraničí USA. Pokud se zpráva o setkání potvrdí, bude to znamenat kontakt mezi KLDR a USA na nejvyšší úrovni od roku 2000, kdy se v Pchjongjangu sešla tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s tehdejším severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

KLDR a USA neudržují diplomatické vztahy, američtí diplomaté ale čas od času Severní Koreu navštěvují. Není to přitom poprvé, kdy je jednání svěřeno představitelům amerických tajných služeb, podotýká agentura AP. V roce 2014 například bývalý ředitel amerických tajných služeb James Clapper jel do KLDR dojednat propuštění dvou amerických občanů Kennetha Baeho a Matthewa Millera, což se mu také podařilo.

Zprávu listu The Washington Post o Pompeově cestě agenturám AP a Reuters potvrdili pod podmínkou anonymity dva vysocí američtí představitelé. Washington se k informaci zatím oficiálně nevyjádřil. O obsahu rozhovorů mezi Pompeem a Kim Čong-unem nejsou podrobnosti.

Agentura Reuters uvedla, že Pompeovu návštěvu domluvili šéf jihokorejské rozvědky So Hun a jeho severokorejský protějšek Kim Jong-čchol. Cílem cesty podle zdroje agentury Reuters bylo zhodnotit, zda je vůdce KLDR připraven vést seriózní dialog s USA. Pompeo do Pchjongjangu letěl z americké základny Osan, která leží jižně od jihokorejské metropole Soulu.

O tom, že USA a KLDR vedou jednání na vysoké úrovni, hovořil předtím i prezident Trump, když se v úterý ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago setkal s japonským premiérem Šinzóem Abem. Trump řekl, že přímá jednání probíhají na „extrémně vysoké úrovni“.

Na otázku, zda je přímo on v kontaktu se severokorejským vůdcem, odpověděl, že ano. „Nechme to trochu níže než na nejvyšší úrovni,“ řekl následně prezident. „Vedli jsme rozhovory na nejvyšší úrovni,“ dodal.

„Prezident řekl, že administrativa vedla přímé rozhovory na nejvyšší úrovni, a dodal, že nebyly vedeny přímo jím,“ vysvětlila později Trumpova slova zmateným novinářům mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

První americko-severokorejský summit od korejské války z let 1950-53 má být věnován odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Trump vyjádřil naději, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý „docela brzy“ dozvědí, kdy a kde se summit bude konat.

Televize CNN uvedla, že Pchjongjang by měl v brzké době navštívit také čínský prezident Si Ťin-pching. S ním severokorejský vůdce Kim Čong-un jednal minulý měsíc během své nečekané návštěvy Číny. Byla to první Kimova zahraniční cesta od roku 2011, kdy se ujal moci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner