Dosluhující šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan doporučuje budoucímu prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi obezřetnost v používání bezpilotních letounů k náletům a varuje ho před návratem ke kontroverzním praktikám při výslechu podezřelých z terorismu. Brennan to prohlásil v dnes zveřejněném rozhovoru s BBC, ve kterém hovořil také o významu jaderné dohody s Íránem či o neupřímnosti ruských slibů.

Jednou z největších veřejných výzev, kterým Brennan během svého působení v CIA čelil, bylo vyrovnat se s následky kontroverzních výslechových metod, jakou byl například waterboarding. Waterboarding, který je považován za mučení, vyvolával u vyslýchaných pocit, že se topí.

USA oficiálně od waterboardingu ustoupily. Trump však během kampaně prohlásil, že by zvážil jeho opětovné zavedení, pokud by to přineslo výsledky. Podle Brennana by to ale byla chyba.

„Myslím, že většina příslušníků CIA se k něčemu takovému nebude chtít vrátit,“ řekl šéf CIA s tím, že to pověst zpravodajské služby poškodilo.

V případě využívání bezpilotních letadel k náletům v zahraničí zdůraznil, že tyto mocné prostředky s sebou pro novou Trumpovu administrativu nesou velkou zodpovědnost. „Musí zajistit, aby tyto významné prostředky (administrativa) využívala co nejefektivněji a nejuvážlivěji,“ dodal s tím, že zneužívání takových náletů by poškodilo bezpečnost USA.

Brennan také mluvil o přetrvávající hrozbě ze strany teroristického hnutí Islámský stát, které i přes neúspěchy na válečné frontě je schopné provádět na Západě útoky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner