Za smutné hrdiny označil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ty britské politiky, kteří před referendem prosazovali odchod z EU a po vítězství takzvaného brexitu z politiky sami odešli. Ve vystoupení na plénu Evropského parlamentu Juncker poznamenal, že lidé jako někdejší londýnský starosta Boris Johnson anebo šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nejsou podle něj skutečnými patrioty.

„Ti, kdo přispěli k situaci v Británii, rezignovali: Johnson, Farage a další. Jsou to retro-nacionalisté, ne patrioti. Patrioti při potížích nerezignují, ti zůstávají,“ opřel se Juncker do britských politiků.

Johnson, který byl výraznou tváří kampaně za odchod Británie z EU, minulý pátek oznámil, že se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany, a nebude tak jako nový britský premiér vyjednávat faktické podmínky brexitu.

Europoslanec Farage, který roky bojoval za odchod své země z unie, zase oznámil svůj odchod z čela UKIP. Na funkci v europarlamentu ale nerezignoval. Dnešního dopoledního jednání ve Štrasburku se ale nezúčastnil.

Juncker na plénu zopakoval postoj EU, že s britskou stranou nezačnou konkrétní jednání do chvíle, než Londýn oficiálně oznámí svůj záměr odejít. Britové se na konci června v referendu rozhodli opustit unii, když se pro odchod vyslovilo 52 procent hlasujících.

„Mohu pochopit, že příznivci setrvání v EU potřebují týdny na reflexi, ale nechápu, proč tábor brexitu potřebuje měsíce než bude vědět, co chce dělat. Myslel jsem, že mají plán. Místo toho ale opouštějí loď,“ poznamenal Juncker.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve svém vystoupení řekl, že v Evropě je se současným stavem – ať na národní či evropské úrovni – nespokojeno příliš mnoho lidí. Připomněl, že šéfové států a vlád 27 zemí unie, tedy bez Britů, zahájili diskuzi o změnách a budoucnosti unie na neformálním summitu minulou středu a budou pokračovat 16. září v Bratislavě.

Juncker ve svém vystoupení kromě jiného také uvedl, že podle jeho názoru teď není vhodná chvíle na zásadní institucionální reformy, které by si vyžádaly změny základních smluv.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner